Ђачки парламент

Шта је парламент?
Према члану 105. закона о основама система образовања и васпитања, у основним и средњим школама организује се ђачки парламент ради:
-давања мишљења и предлога стручним органима, савету родитеља, школском одбору…о школском програму, ваннаставним активностима, правилима понашања у школи, као и у другим питањима од значаја за образовање ученика;
-разматрања односа и сарадње ученика и наставника, васпитача или стручног сарадника и атмосфере у школи;
-обавештавања ученике о питањима од посебног значаја за њихово школовање;
-активног учешћа у процесу планирања развоја школе и у самовредновању школе;
Парламент чине по два представника сваког одељења у школи. Чланове парламента бирају ученици одељенске заједнице сваке школске године. Чланови парламента бирају председника. Програм рада парламента саставни је део годишњег плана рада школе. Ученички парламенти школа могу да се удруже у заједницу ученичких парламената.

Парламент ОШ "Бора Станковић"

Парламент наше школе окупља ученике седмог и осмог разреда. Идеја за његово оснивање родила се због потребе да се и ученици активно укључе у живот и рад школе. Кроз разне активности наши седмаци и осмаци доприносе побољшању рада школе и јачају сарадњу како ученика и наставника, тако и школе и локалне заједнице. Активним радом парламента развијају се и добри односи са ученицима других школа што је посебно важно за њихов каснији друштвени живот.

Креативност и маштовитост наших парламентараца, довела је до тога да смо организовали разне активности и радили на многим задацима и проблемима који су били од велике експлицитне или имплицитне важности ученицима школе. Нису то ђаци могли сами. А није ни било потребно. Увек су имали подршку својих наставника, али и педагога школе.